Ráno stojíš pred skriňou, ktorá praská vo švíkoch, ale ani za svet nevieš, čo na seba. Pritom si pred týždňom ulovila vo výpredaji niekoľko nových kúskov. Však mali 50% zľavy, nemohla si tam nechať tie úžasné šaty! A keďže si mala minulý piatok zlý deň, odmenila si sa aj novou kabelkou. Set obyčajných bavlnených tričiek nikdy nie je na škodu, tak si ich prihodila k nákupu. Len škoda, že až doma si si uvedomila, že sú tak tenké, že ti pod nimi presvitá každá podprsenka. Šaty s 50% zľavou nepresvitajú, ale uvedomila si si, že ty predsa šaty nenosíš. Kúpila si ich len preto, že boli za výhodnú cenu. A tak sa ďalej prehrabávaš skriňou a nachádzaš kúsky, ktoré si dokonca nikdy nemala na sebe, pretože ich nemáš s čím skombinovať. Kúpila si si ich len preto, lebo si v tom vyzerala dobre v kabínke a chcela si sa odmeniť. Prchavý pocit radosti pri nákupe vystriedala frustrácia - stojíš pred skriňou a nevieš, čo na seba.

Našla si sa v hore uvedenom opise? Ak áno, tak zrejme patríš medzi impulzívne shopaholičky.

dvakrat meraj a raz rez ako nepodlahnut impulzivnemu nakupovaniu

Nakupovanie vie byť relax a zábava ale len dovtedy, kým sa nepozrieš na výpis z účtu. Veľakrát konáme nepremyslene a ako dôkaz týchto činov nám poslúži prázdna peňaženka a skriňa plná neskombinovateľných módnych kúskov. Tvoj vkus týmto článkom neovplyvním ale peňaženku ti zachrániť môžem. Rozhodla som sa spísať pár užitočných tipov ako nepodľahnúť impulzívnemu nakupovaniu.

10 z 10 shopaholičiek odporúča, tipy ako odolať pokušeniu pri nakupovaní:

  1. Tak ako sa neodporúča ísť do potravín s prázdnym žalúdkom, nemala by si vkročiť do obchodu s oblečením keď ťa niečo trápi alebo keď si mala zlý deň. Ľahko sa stane, že neodídeš naprázdno. Budeš si chcieť niečo kúpiť aby si zahnala zlú náladu. Radšej sa choď prejsť na čerstvý vzduch alebo si zašportuj.
  2. Neodstrihuj visačky a nevyhadzuj účty hneď ako prídeš domov. Nezabudni, že vo väčšine obchodov sa dá tovar vrátiť do 14 dní. To len pre istotu hovorím, ak by si medzičasom “vytriezvela” a uvedomila si nevhodnosť nákupu. Vždy je možnosť ísť späť.
  3. Napíš si zoznam kúskov, po ktorých túžiš a ktoré by sa štýlovo hodili do tvojho šatníka. Maj ho pri sebe, keď nabudúce vkročíš do nákupného centra a skús nakupovať podľa neho. Vďaka tomu sa budeš pri nákupoch sústrediť a nestane sa ti, že si kúpiš niečo len preto, že je to zlacnené.
  4. Ak ťa v obchode zaujme nejaká trendy vec, počkaj, nežeň sa hneď k pokladni. Odlož ju a daj si týždeň pauzu. Ak po týždni neprestaneš na tú vec myslieť a vieš, že by doplnila tvoj šatník, vráť sa pre ňu. Tu platí pravidlo, čím drahšia je vec po ktorej túžiš, tým dlhší čas si daj na rozmyslenie, či ti táto “investícia” bude stáť za to.
  5. Pozor na newslettre. Mnoho online obchodov ponúka zľavu na prvý nákup za to, keď im dáš svoju mailovú adresu. Potom rátaj ale s tým, že pravidelné maily s “free shipping today” ťa budú dráždiť vždy, keď si pôjdeš skontrolovať maily.
  6. Vyhýbaj sa nákupným centrám v zľavovej sezóne. K tomu niet čo dodať. Ty tie veci nepotrebuješ, ty ich chceš len pre to, lebo sú zlacnené a “ušetríš”, keď si ich kúpiš.
  7. Inšpiruj sa telefónnym spoločnosťami. Stanov si mesačný limit, rozumnú čiastku peňazí, ktorá ťa finančne nezruinuje a ktorú budeš môžeš utratiť voľným nakupovaním oblečenia, doplnkov, topánok alebo kozmetiky. Ak limit neprekročíš, prenes si “kredit” do ďalšieho mesiaca.
  8. Pred tým ako si niečo kúpiš, skús si prerátať ako dlho si musela na danú vec robiť a zamysli sa, či ti to stojí za to. Či za svoju drinu nechceš niečo hodnotnejšie. Investuj do seba, nie do nákupných centier.
  9. Ak podľahneš impulzívnemu nákupu vždy, keď nakupuješ sama, zober so sebou kamarátku, vysvetli jej ako sa veci majú a nechaj sa ňou strážiť. Ak naopak nakupuješ bez rozmyslu len v spoločnosti tvojich kamarátok, snaž sa obmedziť počet nákupných výjazdov.
  10. Dvakrát meraj a raz rež. Vždy si dvakrát premyslí, prečo nakupuješ pred tým než pristúpiš k pokladni.

Fotky: Kat Gotzmannova

Máš aj ty osvedčenú radu ako nepodľahnúť neuváženým nákupom?

Autor

Kat Gotzmannova

Pozícia v Lofte: Redaktorka

Na svet sa najradšej pozerá cez hľadáčik fotoaparátu a keď nefotí, tak sa pokúša o písanie. Má rada lokálnu tvorbu a dizajn. Zaujíma sa o súčasnú kultúru a módu vníma...
Viac o autorovi

Newsletter

© PHOTOLOFT 2016 - 2019. All rights reserved. www.photoloft.sk | login icon 2 01

Použitie fotografií iba s pisomným súhlasom autora.