Každá z vás má nejaký talent. Niečo, v čom ste dobré, čo vás baví, no nikdy na to nie je veľa času. Keby ste sa do toho naozaj pustili a verili si, mohlo to dopadnúť ako inšpiratívny príbeh mladej mamičky a spravodajskej redaktorky Telerána, Márie Lučeničovej. Kto to je a prečo ju poznáme ako MariL?

Vysvetlíš nám pomenovanie MariL?

MariL je vlastne zoskupenie prezývky (Mari) so začiatočným písmenom môjho nového priezviska Lučeničová.

Kedy si si prvý krát všimla, že máš šikovné ručičky a vie to oceniť aj tvoje okolie?

Už ako malá som si všímala babku a maminu sa strojom. U nás v okolí boli samé šikovné žienky, ktoré radi šili všetko, čo sa len ušiť dalo. Od vankúšov po ťažšie modely šiat zo svetoznámeho časopisu Burda. Prvýkrát som sa k stroju posadila na moje naliehanie. Mamina práve šila bratovi vačik na prezuvky a ja som chcela tiež niečo jednoduché a „chic“, čo by som zvládla aj sama. Toľko som naliehala, až mi ukázala základné techniky šitia, až som si pár dní na to sama ušila štýlovú rifľovú tašku do školy. Pamätám si, že bola zo starších otcových nohavíc a bola naozaj štýlová! Keď som si ho vzala do školy, dostala som svoje prvé objednávky od mojich kamarátok a spolužiačok. To ma veľmi tešilo a motivovalo a chcela som tvoriť viac. Kreslila som aj na látku alebo si cez voľný čas navrhovala svoje módne kúsky. Na obrátkach to nabralo pol roka po pôrode, keď som si na bratovu svadbu ušila sukňu s topom. Okrem veľmi spontánnych a milých pochvalách svadobčanov som „róbu“ zo zvedavosti „zavesila“ na Instagram, na čo sa mi ozvalo pekné množstvo ľudí.

Predstavíš sa nám bližie? Pracuješ na mieste plnom inšpirácií..

MariL je také moje druhé malé dieťatko. Veľmi ma baví, je to koníček a podnikanie zároveň, k tomu všetkému pracujem už štvrtý rok ako redaktorka. Začalo to novinárskou stážou ešte počas štúdia Gymnázia v Hlohovci. Cez predmaturitné leto som mala možnosť prísť sa pozrieť, ako to vo veľkej televízii vyzerá a funguje. Bola som taká zvedavá a premotivovaná, že po pár mesiacoch som tam začala pracovať. Veľmi som chcela pracovať na sebe a nasávať všetko, čo sa v redakcii dialo. Bola to a stále aj je veľká škola. Naučila som sa tu toho nespočetne veľa, za čo som veľmi vďačná. Najskôr som začala ako redaktorka pre spravodajský portál tvnoviny.sk a potom prišla ponuka podieľať sa na tvorení Ranných televíznych novín v Teleráne. Tam vypomáham doteraz. Ľudia ani netušia, koľko šikovných ľudí máme nielen pred kamerami ale aj za nimi! Mám tu veľa kamarátov a vzorov a som veľmi rada, že práve s takýmito ľuďmi môžem spolupracovať.

Aké materiály na svoju tvorbu používaš?

Tým, že oblečenie tvorím na zákazky, je to rôzne. Jedna klientka chce čisto bavlnu, niekto chce byť za princeznú a vtedy sa šantím s množstvom tylu. Najradšej však mám bavlnené látky a najradšej však nakupujem v jednom obchode v Bratislave, kde som už trikrát stretla nakupovať aj nejedného z našich popredných návrhov.

Čo všetko, okrem sukničiek vyrábaš?

Už pár mesiacov pracujem najmä na dizajne vlastných látok, z ktorých šijem ďalšie svoje kúsky, ale je toho viac. Od sukničiek, cez šaty na rôzne oslavy, svadby, plesy, ale aj jednoduché kúsky na voľný čas či do práce. Veľa šijem aj pre deti a najviac ma asi bavia sety pre mamičky a ich dcérky/synov.

Vidíme, že na instagrame stále niečo kreslíš, a potom sa to objaví na svetri. Ako si to máme vysvetliť?

Ešte v minulosti sme si s kamarátmi dávali rôzne originálne darčeky. Ja som bola väčšinou tá, ktorá kreslila a písala na tričká rôzne vtipné nápisy. Teraz som sa k tomu vrátila prostredníctvom MariL, keď si pár mamičiek odo mňa k oblečeniu na mieru vypýtalo aj tričká s nápisom. Neskôr v júli tohto roku mi prišla správa od Peťa zo ShirtUp.sk, ktorý má internetový obchod s dizajnovým oblečením. Páčili sa mu moje kresbičky a slovné hračky. Po týždňoch dohadovania sa sme dali dokopy pár motivačných a pár už vianočných motívov. Tie sú teraz ozdobami tričiek, mikín a iných doplnkov. Všetko je kreslené ručne a neskôr upravené do grafickej podoby. Na Instagrame toho ešte veľa z mojej tvorby chýba. Na Facebooku detto. Zväčša je to preto, lebo dané kúsky ani nestihnem odfotiť. V roku 2017 však bude plne funkčná aj webstránka s krásnymi fotkami odo mňa aj zákazníkov.


Teplučká mikina s príjemným antistresovým čiči chvostíkom☺️Meow🐱 #marildesign #designlikehobby

A photo posted by MariL - #DESIGNLIKEHOBBY (@maril_design) on

Máš aj Motto, ktoré ťa inšpiruje a poháňa vpred?

Nemám žiadne konkrétne, čo sa biznisu týka, no páčia sa mi viaceré. Čo ma však inšpiruje je jedna osoba a tou je moja mamina. Nepoznám totiž iného človeka, ktorý by bol inšpiratívnejší. Vychovala šesť šikovných detí a všetko berie s nadhľadom, je stále vľúdna a všetko vie zvládnuť. To je supermotivátorka! A ešte aj vyzerá skvele na svoj vek. Keby bol každý taký (s)pokojný, neboli by vojny na zemi.

V ktorom meste sídliš? Dodáva ti dostatok inšpirácie?

Aj keď pochádzam z malej dedinky pri Hlohovci, žijem už niekoľko rokov v krásnej Bratislave. Bratislavu milujem. Je to veľmi inšpiratívne m(i)esto. Jej atmosféra ma dohnala k vytvoreniu jednej z mojich látok s rovnomenným názvom. Bratislava na mňa pôsobí veľmi pokojným dojmom a najradšej ju mám na jeseň. Tá jej svedčí zo všetkého najviac. Prešporské uličky vtedy hrajú nádhernými teplými farbami.

Ako zvládaš starať sa o rodinu, keď ťa potrebujú v práci zabehnúť a po pritom robiť módny biznis?

Keď som otehotnela, dušovala som sa, že tie tri roky na materskej robiť nebudem a budem len „oddychovať“ pri bábätku, naučím sa ďalší cudzí jazyk a zdokonalím sa v nejakej mojej záľube. Pôvodne som chcela spievať a doučiť sa hre na klavíri, no ale vidíte. Všetko v mojom „novom živote “je väčšinou tak ideálne načasované, že okrem mamkovských povinností sa môžem zabávať prácou. Hlavne to nesilím, to je asi to hlavné, čo treba povedať. Každý deň je iný ale krásny. Poslanie „mama“ je niekedy náročné, ostatné „kolegyne“ potvrdia, že keď sa drobcom režú zuby alebo práve nemajú dobrý deň, vie to byť nepríjemné, ale s Majkom sme už veľmi zladení a keďže moja druhá práca v televízii trvá od 4-tej ráno do 8-ej a zaskakujem len pár dní v mesiaci, dá sa to zvládať. Čo sa MariL týka, takmer všetko stihnem, keď Majko spí, alebo je u starých rodičov.

Čo by si povedala o podpore tvojho biznisu tvojou rodinou? Stoja pri tebe?

Moja rodina je úžasná, často sa stretávame, máme sa radi a poznajú môj rebríček hodnôt. No keď práve neprebaľujem plienky, tiež chápe, že rada oddychujem v mojom kreatívnom svete. Veľa ľudí si myslí, že život po svadbe s dieťaťom je hotový koniec. Myslím, že my s mojím mužom sme pekným príkladom toho, že ako rodina vieme tráviť veľa času spolu a popritom si ho zorganizovať tak, aby sme nestratili čas na priateľov, na seba a naše dlhoročné záľuby. A nemusí pritom nikto utrpieť ujmu. Rada trávim čas s mojou šikovnou švagrinkou Renkou. Spolupracujeme na dizajnoch pre rôznych klientov alebo len tak pre seba, keď nám niečo milé alebo vtipné napadne. To, čo ja nakreslím ona pretvorí do grafickej podoby a potom to spolu dotvárame, konzultujeme a bavíme sa. Sme na rovnakej vlne a som za ňu veľmi vďačná. Je to taká moja sestra, ktorú som nikdy nemala. Po (pred)Vianočnom ošiali, keď obe naberieme sily sa chceme pustiť do spoločného projektu a myslím, že sa budete mať na čo tešiť. Všetci. Ale aj tak nám držte palce!

Máme sa na čo tešiť v budúcnosti? Máš nejaký sen, ktorý by si veľmi chcela aby sa skutočnosťou?

Zase to bude znieť ako veľké klišé, ale svoj sen si už žijem. Všetko má svoj čas. Viem, že sú sny osobné a profesijné, no najväčším snom a cieľom bolo a je byť v oboch smeroch stále spokojná a ľúbená. Čo sa týka MariL konkrétne, mám veľa plánov, na ktorých už momentálne pracujem. S jedným už vrcholím a začiatkom februára (snáď to stihneme) uzrie svetlo sveta, tak mi držte palce!IG: maril_design

MariL MariL MariL MariL MariL

Fotky: Michaela Rondošová

Aký sen by ste si najradšej splnili vy?

Autor

Michaela Rondošová

Pozícia v Lofte: Redaktorka

Som študentka, mám rada fotky, prírodu a zvieratá. Na móde sa mi páči, že nemusí byť len pekná. Je inšpirujúca aj povzbudzujúca, vie zaujať a občas je aj šialená.
...
Viac o autorovi

Najčítanejšie v kategórii

Najnovšie v kategórii

NewsletterOn Screen Facebook Popup by Infofru

Sleduj náš fashion blog na Facebooku!

Close

© PHOTOLOFT 2016. ALL RIGHTS RESERVED. www.photoloft.sk | login icon 2 01

Použitie fotografií iba s pisomným súhlasom autora.