Atény našimi zmyslami

...alebo inak povedané, čím nás očarilo a zaskočilo grécke mesto okrem kultúry, a histórie.

Ten pocit, keď sa prechádzate ulicami neznámeho mesta a na každom kroku cítite vôňu pečeného gyros, grilovaného suvlaki, či sladkej chalvy alebo baklavy. Tá vôňa sa vám dostáva priam pod kožu a keď si myslíte, že ten výdatný obed vám stačil, aj tak si nájdete miesto pre ďalšiu dobrotu z gréckej kuchyne. Naše poslanie bolo jasné zjesť a ochutnať čo najviac gyros. Chapci to zvládali na obed aj na večeru!

Jedna reštaurácia nás výnimočne prekvapila. Po dopoludňajšej prechádzke po pobreží a dlhšom hľadaní toho pravého miesta na ďalší chutný obed, nás nohy (určite plánovane) zaviedli na miesto, ktoré sa volá Laos kai Kalamaki. Z vonku celkom nenápadný podnik, avšak len prvotný pocit, keď sme vstúpili do vnútra stál za to. Tichá príjemná hudba v pozadí, maximálne milý a ochotný personál, ,,hviezdna obloha“ nad nami, a dokonale chutné jedlo za skvelé ceny. Pobrežie je vzdialené približne 40 minút električkou od centra a to bol dôvod, ktorý nás milo prekvapil, lepšia chuť jedla za lacnejšiu cenu. Bol to pre nás gurmánsky zážitok od gyrosu v pite, cez tradičný grécky šalát až po dezert, ktorý sme už ani nevnímali a jednoducho si ho vychutnávali. Ak máte cestu do Atén a ste gurmán, ktorý vie oceniť dobré jedlo jednoznačne odporúčame Laos kai Kalamaki, kde nájdete všetko na jednom mieste. Ani tri dni gréckeho prejedania nám jednoducho nestačilo a už sme si plánovali kedy navštívime grécke bistro alebo reštauráciu na Slovensku. Takže ÁNO, grécka kuchyňa nám mimoriadne zachutila!

Odvrátenou stránkou Atén, ktorú sme mali možnosť vidieť, sú prevažne špinavé ulice s túlajúcimi sa mačkami na každom kroku. Nemáte pocit, že sa nachádzate na mieste, ktoré ,,žilo“ históriou a je udržiavané domácimi obyvateľmi. Pravdou je, že sme mesto navštívili v januári, v čase mimo hlavnej turistickej sezóny. Bolo to pre nás jedno veľké plus, hlavne kvôli presunom metrom a električkami, ktoré aj bez turistov boli celkom preplnené. Hneď po prílete sme si zakúpili lístok, ktorý nám platil na dopravu od začiatku až do konca výletu. Vychyteným dopravným prostriedkom je pre domácich obyvateľov moped alebo motorka, na ktorých sa preháňali celými Aténami. Pravdupovediac, neviem si predstaviť Atény v letnom období. Určite to má svoje čaro, no som veľmi rada, že sme tento výlet absolvovali v zimnom období a počasie nám aj napriek januáru doprialo teplé, a slnečné dni.

Opakom a zároveň pozitívom aténskych ulíc, o ktorom som netušila (keďže som si skôr plánovala dopredu aké pamiatky navštívime), boli stromy mandarínok a pomarančov, ktorých vôňa ma tak lákala, že som si jeden pomaranč potajomky odtrhla. Bol ešte nedozretý, no jeho silná aróma bola neskutočná a ani z ďaleka sa nepodobala tým, ktoré nájdeme v našich supermarketoch. Práve pri pobreží sme mali možnosť vidieť aj strom s citrónmi a palmy, čo ma vedie k ďalšej myšlienke aké výnimočné podnebie je v Aténach. Na jednom mieste môže človek vidieť pestrú flóru ako kaktusy, ihličnaté stromy alebo palmy. Prechádzate sa pamiatkami a okolo vás je rozmanitá zeleň.

Posledný večer bol pre mňa veľmi emotívny. Prechádzali sme sa ulicami v starej časti mesta – Plaka a pomaly sa schyľovalo k búrke. Náš osobný sprievodca Adam a organizátor celého výletu neodolal večerným Aténam, a vybral sa svojou cestou zachytiť fotoaparátom posledné momenty tohto čarovného mesta. So zvyškom ,,výpravy“ (boli sme až traja) sme zakotvili v miestnej reštaurácii, ktorá sídli rovno pod Akropolou. Iróniou je, že som si jej názov nezapamätala.

To, čo mňa osobne prilákalo, bola živá grécka hudba. Privítali nás s tzatziki, domácimi olivami a pečeným chlebom. Jedlo bolo geniálne a tá hudba vo mne vzbudzovala pocit harmónie a toho, že Grécko som nenavštívila posledný krát. Sledovať ich prejav, silu spevu, ako to celé prežívali a ľudia sa na to uvoľnene bavili, bolo pekným ukončením ,,aténskeho dobrodružstva“.

Autor

Marianna Ivanová

Pozícia v Lofte: Redaktorka, Outfit modelka

Písanie je pre mňa forma odreagovania. Nie každý vie písmom vyjadriť svoje JA, pre to je to pre mňa niečo výnimočné. Mám za sebou štúdium marketingovej a mediálnej komunikácie, a...
Viac o autorovi

NewsletterOn Screen Facebook Popup by Infofru

Sleduj náš fashion blog na Facebooku!

Close

© PHOTOLOFT 2016. ALL RIGHTS RESERVED. www.photoloft.sk | login icon 2 01

Použitie fotografií iba s pisomným súhlasom autora.