Vitaj Grécko

Keď sa ma spýtate, čo prvé mi učarovalo, je to jednoznačne grécka kuchyňa, hudba a v neposlednom rade história, ktorú v meste cítiť zo všetkých strán. Po večernom príchode do kolísky Grécka, nás ako prvé lákalo ochutnať typické národné jedlo. Prešli sme pár krokov po dlhej ruchom žijúcej promenáde, podobnej Obchodnej ulici v Bratislave a nečakane nás z bočnej úzkej uličky odchytil jeden starší pán, a lákal nás na špeciality vo svojej reštaurácii. Boli sme dosť hladní po prílete takže povedali sme si: ,,Prečo to neskúsiť?“. Prvé ,,rande“ s Aténami nás trochu sklamalo, bola to reštaurácia ,,I Gusti“ a od jedla až po obsluhu sme čakali viac.

Po prechádzke nočnými Aténami sme celkom rýchlo našli náš hotel, ktorý sa nachádzal v časti pripomínajúcej americký Bronx. Už zvonku sa javil hotel Cosmopolitan čisto a služby boli v rámci našich očakávaní až na jednu maličkosť. Organizátor ,,letošního zájazdu“, Adam, poznamenal na chýbajúce zábrany na poschodových posteliach. Vyriešili sme to jednoducho a matrac z postele skončil na zemi. Tento nedostatok hotel vylepšil každodennými bohatými a zdravými raňajkami, na ktoré sme sa už večer pri zaspávaní tešili.

Miesta dýchajúce históriou

Po prečítaných recenziách a hľadaním toho, čo by nám v Aténach ,,nemalo ujsť“ si dovolím povedať, ktoré miesta by ste mali jednoznačne navštíviť. Naším aténskym ,,must see“ bola Akropola vynímajúca sa nad mestom. Pri predaji ticketov nás pani schladila mimo sezónnou sumou 30€ na osobu, ak sme chceli vidieť viac z histórie ako len Akropolu. V našej štvorčlennej partii sme mali vysokoškolského študenta, ktorý sa nehanbil a vyskúšal študentský preukaz, ktorý mu zaistil vstup zadarmo. So škodoradosťou a spokojnosťou na tvári sme mu povedali: ,,Dnes pozývaš na pivo ty!“. No nedočkali sme sa.

Akropola predstavuje monument, kde sa písala história priamo v Partenóne, či Dionýzovom divadle, ktoré mňa osobne najviac fascinovalo. Keď sme si ju pomaličky vyšlapali, čakal nás nádherný výhľad, kedy sme si uvedomili akým gigantom sú Atény. Priamo pod kopcom sa nachádzala stará zachovaná časť mesta Plaka, kde sme videli ostatné historické budovy a miesta, ktoré sme mali sprístupnené v rámci 30 - euríčkového ticketu. V tejto pôvodnej mestskej časti boli na každom rohu miestni predavači, ktorí ponúkali rôzny tovar od magnetiek, kožených tašiek, korenia až po sochy, či dokonca oblečenie.

Naše turistické výstupy hneď po plnohodnotných raňajkách neboli najlepšou voľbou, no čerstvý svieži vzduch a príjemných 16 až 19 stupňov to vždy zachránili. A to malo podľa predpovedí pršať. Druhý deň pred nami stál ďalší monument v podobe Lycabettus (Lykavittos) hill. Na vrchole kopca nás čakal malý kostolík Agii Isidori a najkrajší výhľad na mesto aký som kedy videla.

V priebehu dvoch dní sme mali tú česť prejsť sa miestami kde sa dokazovali medzinárodné športové výkony a oslavovali olympijské víťazstvá. Naše prvé kroky viedli k štadiónu Panathenaic, na ktorom sa odohrali prvé olympíjske hry modernej éry v roku 1896. Dostali sme sa tam celkom nevinne, no nie cez hlavnú bránu, ale priamo z vrchu štadióna.

Vďaka tomu sme mali nádherný pohľad z hora na dráhu, víťazné stupienky a hľadisko. Posledný deň sme sa v Aténach vybrali na Olympijsky štadión, ktorý nazývajú aj Stadion Spiridona Louise. Prvý pohľad bol veľkolepý, no čím viac sme sa približovali tým sme boli pohoršený v akom stave je. Pár rokov dozadu bol renovovaný práve kvôli organizovaným Olympijským hrám v roku 2004. Veľký kolos stavieb v hrdzavejúcom stave nás mierne sklamal. Udržiavané sme videli vnútorné a vonkajšie bazény, a bežeckú dráhu s hľadiskom (pre mňa zatiaľ najväčšie aké som videla), kde sme si chvíľu posedeli a cítila som výnimočnosť tohto miesta.

V ďalšej časti sa budem venovať čím mi Atény učarovali a čo ich robí jedinečné.

Autor

Marianna Ivanová

Pozícia v Lofte: Redaktorka, Outfit modelka

Písanie je pre mňa forma odreagovania. Nie každý vie písmom vyjadriť svoje JA, pre to je to pre mňa niečo výnimočné. Mám za sebou štúdium marketingovej a mediálnej komunikácie, a...
Viac o autorovi

NewsletterOn Screen Facebook Popup by Infofru

Sleduj náš fashion blog na Facebooku!

Close

© PHOTOLOFT 2016. ALL RIGHTS RESERVED. www.photoloft.sk | login icon 2 01

Použitie fotografií iba s pisomným súhlasom autora.